- Grønt beredskapsnivå betyr at situasjonen er uavklart og at det kan bli behov for ekstraordinære ressurser og tiltak. Vi følger situasjonen tett og overvåker fortløpende kapasiteten i sykehuset. Det kan bety at vi må redusere antall planlagte operasjoner, innleggelser og konsultasjoner, sier administrerende direktør i Helse Bergen/HUS, Eivind Hansen.
Siste gang de to sykehusene i Bergen var i grønn beredskap var 15. juni.
Tirsdag morgen var det 9 innlagte på Haukeland og 5 på Haraldsplass.
- Økt smitte i samfunnet, også utover covid-19, utfordrer kapasiteten ved sykehusene, både knyttet til flere pasienter inn og fravær blant våre ansatte. Denne situasjonen følger vi nøye, og derfor går vi beredskap for å kunne koordinere oss bedre og raskere, sier Kjerstin Fyllingen som er administrerende direktør ved Haraldsplass Diakonale Sykehus.
Det vil foreløpig ikke innføres smittevernrestriksjoner i sykehuset, men sykehusdirektørene oppfordrer publikum til å begrense besøk.
- Det er viktig å skjerme de mest sårbare pasientene og vårt nøkkelpersonell for smitte, så vi oppfordrer generelt pasienter og pårørende til å vurdere om besøket kan vente til pasienten kommer hjem, sier Fyllingen og Hansen.